Answer:
\( \huge{ \boxed{ \bold{ \text{46}}}}\)
Step-by-step explanation:
If the value of variables of algebraic expression are given, the value of the term or expression can easily obtained by replacing the variables with numbers.
\( \text{ \underline{ Given}} : \text{x = - 4}\)
\( \text{ \underline{ To \: find}} : \sf{value \: of \: - 3x + 2 {x}^{2} + 2}\)
\( \text{ Plug \: the \: value \: of \: x}\)
\(➝ \: \sf{ - 3 * (- 4 )+ 2 * {( - 4)}^{2} + 2}\)
\( \text{Remember!} : \text{Multiplying \: a \: negative \: integer \: by \: negative \: integer \: gives \: a \: positive \: integer.}\)
➝\( \sf{12 + 2 * {( - 4)}^{2} + 2}\)
\( \text{Evaluate \: the \: power}\)
➝\( \text{12 + 2 * 16 + 2}\)
\( \text{Multiply \: the \: numbers}\)
➝\( \text{12 + 32 + 2}\)
\( \text{Add \: the \: numbers}\)
\(➝ \boxed { \text{46}}\)
\( \text{Hope \: I \: helped!}\)
\( \text{Best \: regards!}\)
~\( \text{TheAnimeGirl}\)
Answer:
46
Step-by-step explanation:
-3(-4)+2(-4)^2+2
Find the product. (-3/5) (2/9)
Answer:
-0.13333333333
Suppose b is any integer. If b mod 12 = 7, what is 4b mod 12? In other words, if division of b by 12 gives a remainder of 7, what is the remainder when 4b is divided by 12? Fill in the blanks to show that the same answer will be obtained no matter what integer is used for b at the start. Because b mod 12 = 7, there is an integer m such that b = 12m + . Multiply both sides of this equation by 4 and then simplify the right-hand side to find values of q and r such that 4b = 12q + r with 0 ≤ r < 12. The result is q = and r = . Now 0 ≤ r < 12, and q is an integer because ---Select--- . So the uniqueness part of the quotient remainder theorem guarantees that the remainder obtained when 4b is divided by 12 is . Need Help?
Answer:
4b mod 12 = 4
Step-by-step explanation:
Since b mod 12 = 7, it implies that there is an integer, m such that
b = 12m + 7.
We desire to find 4b mod 12
So, multiplying b by 4, we have
4b = 4(12m + 7)
4b = 4 × 12 m + 4 × 7
4b = 4 × 12 m + 28
4b = 4 × 12 m + 24 + 4
4b = 4 × 12 m + 12 × 2 + 4
Factorizing 12 out, we have
4b = 12(4m + 2) + 4
Since m is an integer 4m + 2 is an integer since the operation of adding and multiplication is closed for the set of integers.
comparing 4b = 12q + r with 4b = 12(4m + 2) + 4,
q = 4m + 2 and r = 4
So 4b mod 12 = 4, that is the remainder when 4b is divided by 12 is 4.
In this exercise we have to calculate the value of the unknown, so we have:
the value is 4
we know that the equation will be given as:
\(b = 12m + 7\\\)
we need to multiply both sides by 4 to become another known equation, like this:
\(4b = 4(12m + 7)\\4b = 4 * 12 m + 4 * 7\\4b = 4 * 12 m + 28\\4b = 4 * 12 m + 24 + 4\\4b = 4 * 12 m + 12 * 2 + 4\)
So factoring this equation we will find that:
\(4b = 12(4m + 2) + 4\)
Thus, when making a comparison between the two equations, we have that:
\(4b = 12q + r \\4b = 12(4m + 2) + 4\\q = 4m + 2\\r = 4\)
See more about factoring at brainly.com/question/6810544
Reuben made a shirt using 7/8yards of red fabric and 1/4yards of yellow fabric. How many more yards of red fabric did Reuben use?
Answer and Step-by-step explanation:
To find out how many more yards of red fabric Reuben used, we need to subtract the amount of yellow fabric from the amount of red fabric. Since the two fractions have different denominators, we need to find a common denominator before subtracting them. The least common multiple of 8 and 4 is 8, so we can rewrite both fractions with a denominator of 8:
7/8 - 1/4 = 7/8 - (1/4) * (2/2) = 7/8 - 2/8 = (7 - 2)/8 = 5/8
So, Reuben used 5/8 yards more red fabric than yellow fabric.
Hi! want some points?
Answer:
Shore
Step-by-step explanation:
Thanks <3
Convert 214 Liters into gallons.
A. 50 gallons
C. 60 gallons
B. 56.53 gallons
D. 52.65 gallons
Answer:
214 Liters converted to gallons would be 56.53 gallons there are more decimals after but those are the two main decimals.
Step-by-step explanation:
Laurent is preparing a fruit salad. She wants the total carbohydrates from pineapple and watermelon to equal 24 g. Pineapple has 3 g of carbohydrates per ounce and watermelon has 2 g of carbohydrates per ounce. Write and graph an equation to model this situation.
Answer:
3x+2y=24
Step-by-step explanation:
I made the x value be the pineapples and the y value be the watermelon. And it said in the problem that it should equal 24g so I made it equal 24. Next You would need to find the x and y intercepts in order to graph it.
2y=24 and 3x=24, so x=8 and y=12. Now unfortunately I can't add a graph here but if you input those intercepts in an app like desmos or photomath, you'll get a graph. Hope this helps!
SOMEONE PLEASE HELP ASAP IM IN A TEXT NO EXPLANAION NEEDED JUST THE FUNCTION!!THANK YOU SO MUCH :)
Answer:
\(\frac{-1}{4} x^{2}\)
\(\frac{-1}{4} g(x)\)
Step-by-step explanation:
how many solutions xoes the equation x+8=x+8
Answer:
Infinity
Step-by-step explanation:
x+8 = x+8
-x . -x
8 = 8 = always true
The rate a car travels varies inversely with the time of the trip. If a car traveling 63 miles per hour can make the
trip in 2.5 hours. If on the return trip you travel 70 miles per hour, how many hours did it take you to return?
Answer:
2.25 hours
Step-by-step explanation:
Help sos i don’t know how to do this
9514 1404 393
Answer:
(a) 2
Step-by-step explanation:
Simplify this fraction the same way you would any fraction: cancel common factors from numerator and denominator.
\(22x^2y^2\div11x^2y^2=\dfrac{22x^2y^2}{11x^2y^2}=\dfrac{2\cdot11x^2y^2}{11x^2y^2}=2\cdot\dfrac{11x^2y^2}{11x^2y^2} = 2\cdot1 = \boxed{2}\)
The polygon in the diagram is a square with center P. The length from the center to the vertex is 6sqrt(2) in. Find the area of the square to the nearest tenth of an inch.
A) 24.0 in^2
B) 72.0 in^2
C) 36.0 in^2
D) 144.0 in^2
The quotient of a number y and 2.
A. 2/y
B. 2(y)
C. 2 + y
D. y/2
Answer:
The answer to your problem is B.
A pound of pistachios cost $16.64. What is the unit rate per ounce? (HOW DID YOU GET YOUR ANSWER PLEASE SHOW YOUR WORK!!)
A. 52.90
B. 1.04
C. 12.84
D. 458
E. 5x-8y+7
F. 25.30
Answer:
a
Step-by-step explanation:
In the diagram a person who is ft tall is standing on the ground ft away from point . A line segment drawn from the top corner of the building to point creates two similar triangles.
The height of the building, using similar triangles, is given by:
36 feet.
What are similar triangles?Similar triangles are two triangles that share these two features, which are listed as follows:
Same angle measures.Proportional side lengths.The second bullet point, regarding proportional side lengths, is especially relevant in the context of this problem, as a proportional relationship is built to find the height h of the building.
From the similar triangles, the equivalent side lengths are presented as follows:
3 ft and 18 ft.6 ft and h ft.Hence the proportional relationship that models this situation is presented as follows:
3/18 = 6/h.
Applying cross multiplication, the height of the building is obtained as follows:
3h = 18 x 6
h = 6 x 6 (simplifying by 3)
h = 36 feet.
Missing InformationThe diagram is given by the image shown at the end of the answer.
More can be learned about similar triangles at brainly.com/question/11920446
#SPJ1
Which is the sum of 310 and 13?
Answer:
323
Step-by-step explanation:
310 + 13
300
10 + 10 = 20
3
300 + 20 + 3 = 323
Answer:
323
Step-by-step explanation:
you add the numbers
what is - 9 1/8 as a decimal number
Answer:
-9.125
Step-by-step explanation:
Answer:
It is -9.125.
Step-by-step explanation:
Please mark me Brainliest
What is the distributive property for 7x509?
Answer:
43
Step-by-step explanation:
How to calculate volume of a bucket that's cut from a cone?
Given: A frustum of a cone.
Required: To determine the formula for the frustum of a cone.
Explanation: When a cone is divided into two parts, the upper part remains in the shape of a cone, and the lower part makes the frustum.
The formula gives the volume of a cone-
\(V=\frac{1}{3}\pi r^2h\)The general formula gives the volume of the frustum as-
\(V=\frac{h}{3}(S_1+S_2+\sqrt{S_1S_2}\)where h denotes the height, S1 and S2 are the base surface areas. Here we have-
\(\begin{gathered} S_1=\pi R^2 \\ S_2=\pi r^2 \end{gathered}\)Here, R and r are the radius of the base at the bottom and top of the frustum, respectively.
Substituting the values into the formula for frustum as-
\(V=\frac{h}{3}(\pi R^2+\pi r^2+\sqrt{(\pi R^2)(\pi r^2)}\)Further solving-
\(V=\frac{\pi h}{3}(R^2+r^2+Rr)\)Final Answer: The volume of the frustum is-
\(V=\frac{\pi h(R^2+r^2+Rr)}{3}\)What is the range of possible values for x?
The diagram is not to scale.
Answer:
I think the answer is B :)
Step-by-step explanation:
The solution is Option B.
The value of x is given from the inequality equation 0 < x < 27
What is an Inequality Equation?
Inequalities are the mathematical expressions in which both sides are not equal. In inequality, unlike in equations, we compare two values. The equal sign in between is replaced by less than (or less than or equal to), greater than (or greater than or equal to), or not equal to sign.
In an inequality, the two expressions are not necessarily equal which is indicated by the symbols: >, <, ≤ or ≥.
Given data ,
Let the inequality equation be represented as A
Now , the value of A is
From the parallelogram , AB ≈ BC
So , The ( ∠ CBD ) > ( ∠ ABD )
Substituting the values in the equation , we get
( 2x ) < 54°
Divide by 2 on both sides of the equation , we get
x < 54/2
x < 27°
And , ∠ ABD cannot be negative or zero ,
So , 2x < 0
Divide by 2 on both sides of the equation , we get
x < 0
Hence , the inequality equation is 0 < x < 27
To learn more about inequality equations click :
https://brainly.com/question/11897796
#SPJ2
Started at 20° and dropped 4° each minute
Answer:
hey mate I couldn't understand ur question.......plz recheck....
Answer:
What's the rest of the question?
Step-by-step explanation:
f(x)=3^x+1 and g(x) = 2x-4, find f(2) - g(-1)
Answer:
16
Step-by-step explanation:
3^x +1 = f(X)
2x-4 = g(x)
find f(2)-g(-1)
we substitute in function f(X) by value (2), and in function g(X) by value (-1)
1. 3^x +1 becomes 3^2+1 =9+1=10
2. 2(-1)-4= -2-4=-6
then f(2)-g(-1)
= 10-(-6) =10+6=16
Which of the following lines are parallel to 2Y - 3X = 4?
A. Y = 2/3 X + 4
B. Y = 6/4 X
C. 2Y=8-3X
Answer:
B. Y = 6/4 X
Step-by-step explanation:
Well to find its parallel line we need to put,
2y - 3x = 4 into slope-intercept.
+3x to both sides
2y = 3x + 4
Now we divide everything by 2,
y = 3/2x + 2
So a line that is parallel to the given line will have the same slope but different y intercept, meaning we can cross out choices A and C.
To check look at the image below ↓
Thus,
answer choice B. Y = 6/4 X is correct.
Hope this helps :)
A person places $6860 in an investment account earning an annual rate of 2.9%, compounded continuously. Using the formula
V
=
P
e
r
t
V=Pe
rt
, where V is the value of the account in t years, P is the principal initially invested, e is the base of a natural logarithm, and r is the rate of interest, determine the amount of money, to the nearest cent, in the account after 11 years.
9514 1404 393
Answer:
$9,437.65
Step-by-step explanation:
Fill in the given numbers and do the arithmetic.
\(V=Pe^{rt}\\\\V=\$6860\cdot e^{0.029\cdot 11}=\$6860\cdot 1.375751\\\\\boxed{V=\$9{,}437.65}\)
several students wonder which is a better buy a 40 pack of pencil top erasers for $2.82 or a 2 pack of pencil top erasers for $0.12. they use different methods to arrive at an answer
If several students wonder which is a better buy a 40 pack of pencil top The option that is the best is option 2 because it is cheaper.
How to find the option that is the best?Option 1
40 pack of pencil top erasers = 2.82/ 40
40 pack of pencil top erasers = 0.07
40 pack of pencil top erasers = 7 cent cost of each pack
Option 2 :
2 pack of pencil top erasers =0.12/ 2
2 pack of pencil top erasers = 0.06
2 pack of pencil top erasers = 6ent a pack
Based on the above calculation the second option is better than the first option based on the fact that you tend to get pencils cheaper per pack.
Therefore option 2 is better.
Learn more about pack of pencil top erasers here:https://brainly.com/question/1666386
#SPJ1
For a Future Teachers of America fundraiser, Denzell sold food as shown in the table. He sold 11 more subs than pizzas and earned a total of $233. Write and solve a system of equations to represent this situation. Then describe what the solution means.
Answer:
Step-by-step explanation:
Item Selling Price
Pizza $5.00
Sub $3.00
---------------
Quantity Equation : s = p + 11
Value Equation : 3s+5p = 233
---------------------------
Substitute for "s" and solve for "p"
3(p+11) + 5p = 233
8p + 33 = 233
8p = 200
p = 25 (# of pizzas)
----
s = p+11 = 36 (# of subs)
what is the midpoint of a segment with endpoints (-3, 2) and (7, -5)?
Answer:
\((2,-1.5)\)
Step-by-step explanation:
The midpoint formula goes as follows:
\((x,y)=(\frac{x1+x2}{2} , \frac{y1+y2}{2})\)
Lets plug in our values, let x1 be -3, x2 be 7, y1 be 2, y2 be -5.
\((\frac{-3+7}{2} , \frac{2+-5}{2})\)
Solve numerators
\((\frac{4}{2} , \frac{-3}{2})\)
Solve
\((2 , -1.5)\)
Therefore the midpoint must be at \((2,-1.5)\)
find the equation of a line perpendicular to 2x + 2y= -10 that passes through the point (6,2)
Answer: The equation of a line perpendicular to 2x + 2y = - 10 that passes through the point (6, 2) is y = x - 4
Shannon has 8 colored pencils. The lengths, in inches, are shown.
71, 62, 73, 7.63, 74,61,6
4'
1 Make a line plot to represent the data.
What is the line plot that you make?
there is one colored pencil with a length of 6.4 inches using line plot and one with a length of 61 inches, but there are two colored pencils with a length of 73 inches.
To make a line plot for Shannon's colored pencils, we first need to determine the range of lengths and the scale to use on the plot. The smallest length is 6.4 inches and the largest length is 74 inches, so we can use a scale of 1 inch per mark on the plot.
Next, we can mark each pencil length on the plot by drawing a vertical line at the corresponding position on the scale and placing a dot or X above it. Here is the line plot for Shannon's colored pencils:
Length (in inches) | 6.4 61 62 71 73 74
| | | | | | |
+----X-----X-----X-----X-----X-----X-----
1 1 1 1 2 1
In the line plot, the lengths of the colored pencils are represented on the horizontal scale and the frequency of each length is represented by the number of marks above the corresponding position on the scale. For example, there is one colored pencil with a length of 6.4 inches and one with a length of 61 inches, but there are two colored pencils with a length of 73 inches.
Learn more about line plot here
https://brainly.com/question/28020340
#SPJ1
Divide negative 5 and 1 over 7 ÷ negative 7 and 3 over 4.
The value of the fraction, negative 5 and 1 over 7 ÷ negative 7 and 3 over 4 is 144/217
What is a fraction?A fraction can be described as the part of a whole element or value.
The different types of fractions are;
Mixed fractionsImproper fractionsProper fractionsComplex fractionsSimple fractionsExamples of proper fractions; 2/4, 5/6, 7/9
Examples of improper fractions; 4/2, 3/2, 6/5
Examples of mixed fractions; 2 1/4, 4 6/7, 8 1/2
Examples of simple fractions; 1/ 3, 3/4, 1/2
Now, from the information given, we have;
negative 5 and 1 over 7 = -5 1/7negative 7 and 3 over 4 = -7 3/4Convert into improper fractions
-36/7 ÷ -31/4
take inverse of the divisor and multiply
-36/ 7 × 4/-31
-144/-217
144/217
Hence, the value is 144/217
Learn more about fractions here:
https://brainly.com/question/11562149
#SPJ1
Hey Some One Help With This Please
NO LINKS PLEASEEEEEE!
HELP!!
Answer:
option d will match friend