7/8 of an hour is 52.5 minutes. 3/10 of 52.5 minutes is 15.75 minutes. They spent 15.75 minutes warming up and cooling down.
I have a math question!! Lovely army, I'm so lovely, your so lovely, we're so lovely, lovely,lovely,lovely!
Answer:
C is the answr
Step-by-step explanation:
FIFTY!!!!! POINTS TO ANSWER ALL OF THESE:
1. x to the second power + 10 = 131 (solve for x)
2. x to the second power - 56 = 88 (solve for x)
3. x to the third power + 15 = 79 (solve for x)
4. 3x to the second power = 108 (solve for x)
5. 4x to the third power = 32 (solve for x)
6. 330 = 2x to the third power + 80 (solve for x)
7. x to the second power ÷ 3 = 27 (solve for x)
8. x to the second power ÷ 2 + 14 = 22
9. x to the third power ÷ 2 + 59 = 91
Thanks in advance!
Sam rented a truck for one day. There was a base fee of $17.99, and there was an additional charge of 99 cents for each mile driven. Sam had to pay $162.53 when he returned the truck. For how many miles did he drive the truck?
HELP THIS IS DUE TMR
Keira said that if 6 tickets are sold, there should be 2 tickets left. Is Keira correct?
the price for bulk pretzels is $3 for 4 pounds. how many pounds of pretzels can you buy for a dollar?
Answer: 1.33 pounds
Step-by-step explanation:
Set up a proportion. 3/4 = 1/x. To solve, cross multiply and divide. 1*4 = 4. 4/3 = 1.33.
Simplify the following expression. -3 + 9
Answer:
6
Step-by-step explanation:
it is the same thing as 9-3, which is 6.
The box below will be used to ship smaller packages. Which package size would fill the box completely?
Answer: B
Step-by-step explanation:
650 boxes would fill up the box completely.
-3 + 6x. Which expression shows the correct factorization?
Here are the ones to pick from
1. -2 + -2 +6 +x
2. 6(-2 +x)
3. 6(-2 +x)
4. -3 (1 - 2x)
Answer:
Option #4
Step-by-step explanation:
Expand option #4
=-3(1-2x)
=-3 -2x*-3
=-3+6x which is what your original equation was.
Ruth's dining room is 6 yards wide and 9 yards long. Ruth wants to install a new wood floor. It will cost $8.00 per square yard. How much will Ruth's new floor cost?
Ruth’s new floor cost $432.
The cost can be calculated as follows.
First, calculate the area of dining room. Use the formula of rectangle area (width x length)
Area = width x length
= 6 yd x 9 yd
= 54 sq yd
Second, calculate the total cost.
Cost = 54 sq yd x $ 8 per sq yd
= $ 432
Hence it cost $ 432 to install the new wood floor.
Read more on rectangle here
https://brainly.com/question/15019502?referrer=searchResults
Answer:
$432
Step-by-step explanation:
1. Find the area of the dining room. The equation for finding the area is Length x Width = Area, so, 9x6=54 square yards.
2. Then, since each square yard is $8.00, multiply 54 and 8 to get $432.
need answer for these qyestion
thank you for asking me this question
Triangle DEF has the following characteristics: a right angle and two other angles that have measures of 100° and 10°.
How many different triangles can be drawn with these angle measures?
More than 2 triangles are possible.
No triangle is possible.
Exactly 2 triangles are possible.
Exactly 1 triangle is possible.
No triangle is possible. The sum of the interior angles of a triangle must be 180°. However, the sum of the given angles is 100° + 10° + 90° = 200°, which is greater than 180°. Therefore, no triangle can be drawn with these angle measures.
what is the answer to 3 x - {-4 x} +12?
Answer:
7x+12
Step-by-step explanation:
since its neg, it take out { and } it no use.
if its like that, you add it.
so the equation: 3x+4x
that is 7x
+12 is after
so you do 7x+12
you can't simp it. So that is the answer
100% SURE
The parked values _____ in a proportional relationship. ( fill in the blank with are or are not) X 0 1 2 3 4 Y 1 4 7 10 13
Please hurry
Answer:
are ig
Step-by-step explanation:
Part 2: Organize Your Data
Create a table of values using the age and number of U.S. states named in 60 seconds.
A graph is provided with the first five points plotted. Use your table to add your five data points to the scatter plot.
You may create a new graph from scratch, containing all 10 points, print the sample graph and add your data, or save the sample as an image and use a drawing program to add your data to the image. If you choose to print and draw by hand, you need to be able to scan and upload your work at the end of the project.
A coordinate plane is shown. The x axis is labeled age in years and the y axis is labeled number of U.S. States named in 60 seconds. Five data points are already plotted on the graph. These points are located at 5 comma 7, 15 comma 42, 25 comma 49, 35 comma 35, and 65 comma 50.
Draw a line of best fit through your scatter plot. Draw by hand on your printed graph or use a drawing program on your computer to create the line.
Part 3: Drawing Conclusions
How did you decide where to place your line of best fit? Describe your reasoning.
Based on your data, describe the relationship between age and the number of U.S. states a person can name in 60 seconds.
Do you see any areas in your data or points that could be considered clusters or outliers? Explain your answer in complete sentences.
Solving Inequalities
2n + 7 > 27 or 3 + 3n < 30
Not sure how to solve this, if I could get the steps, that would be great
Answer:
n > 10
n < 9
Interval notation:
(-∞, 9) U (10, ∞)
Step-by-step explanation:
2n + 7 > 27 or 3 + 3n < 30
-7 -7 -3 -3
2n > 20 3n < 27
÷2 ÷2 ÷3 ÷3
n > 10 n < 9
<--------- ----------->
<---------0--------0--------->
9 10
I hope this helps!
Isabella went to the salon and was charged $72.60 for a cut and color. She added 20% to the cost as a tip. If there is an 8% sales tax added to the original cost of the service, how much did she pay in total?
The total cost of the service paid by Isabella is given by the equation
A = $ 92.93
What is an Equation?
Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.
It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.
Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.
Given data ,
Let the total amount paid by Isabella for the services be A
Now , the equation will be
The cost of the service = $ 72.60
The percentage Isabella added as a tip = 20 %
So , the cost after the tip = 72.60 + ( 20/100 ) x 72.60
On simplifying the equation , we get
The cost after the tip = 72.60 + 14.52
The cost after the tip = $ 87.12
Now , the sales tax percentage = 8 % on the cost of service
Substituting the values in the equation , we get
Sales tax cost of the service = ( 8/100 ) x 72.60
On simplifying the equation , we get
Sales tax cost of the service = $ 5.808
Now ,
The total cost of the service A = cost after the tip + Sales tax cost of the service
The total cost of the service A = 87.12 + 5.808
The total cost of the service A = $ 92.928
The total cost of the service A = $ 92.93
Therefore , the value of A is $ 92.93
Hence , The total cost of the service is $ 92.93
To learn more about equations click :
https://brainly.com/question/19297665
#SPJ2
Consider the infinite geometric series infinity sigma n=1 -4(2/3)^n-1. In this, the lower limit of the summation notion is "n=1". PLEASE show your work I dont understand
1)write the first four terms of the series 2) does the series diverge or coverge 3) if the series has a sum find the sum
Answer:
To find the first four terms of the series, we can substitute the values of n from 1 to 4 in the given formula and simplify:
n=1: -4(2/3)^0 = -4(1) = -4
n=2: -4(2/3)^1 = -4(2/3) = -8/3
n=3: -4(2/3)^2 = -4(4/9) = -16/9
n=4: -4(2/3)^3 = -4(8/27) = -32/27
So the first four terms of the series are -4, -8/3, -16/9, -32/27.
To determine if the series converges or diverges, we need to find the common ratio r, which is the ratio of any term to its preceding term:
r = (-4(2/3)^n) / (-4(2/3)^(n-1)) = 2/3
Since the absolute value of the common ratio is less than 1, the series converges.
To find the sum of the series, we can use the formula for the sum of an infinite geometric series:
S = a / (1 - r)
where a is the first term and r is the common ratio. Substituting the values we found:
S = -4 / (1 - 2/3) = -4 / (1/3) = -12
So the sum of the infinite geometric series is -12.
Answer:
a) The first four terms of the series are:
-4, -8/3, -16/9, -32/27
b) The series converges.
c) The sum of the infinite geometric series is -12.
Step-by-step explanation:
Given infinite geometric series:
\(\displaystyle \sum^{\infty}_{n=1} -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{n-1}\)
Therefore, the formula for the nth term of the sequence is:
\(a_n=-4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{n-1}\)
where:
-4 is the first term, a.2/3 is the common ratio, r.Calculate the first four terms of the series by substituting the n-values 1 through 4 into the nth term formula.
\(a_1 = -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{1-1} = -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{0}=-4\)
\(a_2 = -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{2-1}= -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{1}=-\dfrac{8}{3}\)
\(a_3 = -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{3-1}= -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{2}=-4 \left(\dfrac{4}{9}\right)=-\dfrac{16}{9}\)
\(a_4 = -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{4-1}= -4 \left(\dfrac{2}{3}\right)^{3}= -4 \left(\dfrac{8}{27}\right)=-\dfrac{32}{27}\)
A geometric series converges if the absolute value of its common ratio is less than 1. As r = 2/3 and |2/3| < 1, the series converges.
Use the infinite geometric series sum formula to find sum of the infinite series.
\(\boxed{\begin{minipage}{5.5 cm}\underline{Sum of an infinite geometric series}\\\\$S_{\infty}=\dfrac{a}{1-r}$,\;\;for\;$|r| < 1$\\\\where:\\\phantom{ww}$\bullet$ $a$ is the first term. \\ \phantom{ww}$\bullet$ $r$ is the common ratio.\\\end{minipage}}\)
Substitute a = -4 and r = 2/3 into the formula to find the sum of the infinite series:
\(\begin{aligned}\implies S_{\infty}&=\dfrac{-4}{1-\frac{2}{3}}\\\\ &=\dfrac{-4}{\frac{1}{3}}\\\\&=-4 \cdot \dfrac{3}{1}\\\\&=-\dfrac{12}{1}\\\\&=-12\end{aligned}\)
Therefore, the sum of the given infinite geometric series is -12.
Bridget baked 35 cookies with 7 scoops of flour. How many scoops of flour does Bridget need in order to bake 50 cookies? Assume the relationship is directly proportional
Answer:
250 scoops
Step-by-step explanation:
35 ÷ 7 = 5
5 scoops per 1 cookie
5 × 50 = 250
Identify the variable and the constant in the expression below.
18 + t
variable: ___________________________
constant: ___________________________
Answer: I’m sure t is the variable and 18 is the constant.
Step-by-step explanation:
A constant is a number without a variable. In this case, 18 would be the constant. Now, as for t, I would say it is a variable. A variable is a symbol, a letter, for varying expressions and different quantities. So, in this case, t, or 1t, would be your variable. Hope this helped! :)
A cylinder has a base diameter of 6 centimeters and a height of 15 centimeters. What
is its volume in cubic centimeters, to the nearest tenths place?
Answer:
90
Step-by-step explanation:
Answer:
90
Step-by-step explanation:
so basically you can just tell me where the boxes go and bam you get 20 points
Step-by-step explanation:
(2/3)(-4)(9) = -24
(5/16)(-2)(-4)(-4/5)= -2
(-3/4)(7/8)=-21/32
(2 3/5) (7/9)=91/45
What is the magnitude (size) of -5.8?
The magnitude of the negative 5.8 will be 5.8 Then the correct option is D.
What is an absolute function?The absolute function is also known as the mode function. The value of the absolute function is always positive.
The absolute function is given as
f(x) = | x – h | + k
The magnitude of the number will always be positive.
For example - The value of time, length, mass, temperature etc will always positive.
The magnitude of the negative 5.8 will be
⇒ |-5.8|
When the value in the mode may be negative or may be positive, but when the mode is removed, then the value becomes positive.
⇒ |-5.8|
⇒ 5.8
The magnitude of the negative 5.8 will be 5.8
Then the correct option is D.
More about the absolute function link is given below.
https://brainly.com/question/10664936
#SPJ5
Write the following rate as a unit rate:Immersive Reader
20 pounds for $4
Answer:
its glitching nsjdjdjdjdjd
Answer:
5 pounds/$ ( 5 pounds per dollar )
Step-by-step explanation:
20 pounds for 4$ as a proportion can be simplified to 5 pounds per(every) 1$ which is 5 pounds/$.
Write 1/6 as a decimal rounded to the nearest thousandth. Thank you! <3
Answer:
0.167
Step-by-step explanation:
The answer to 1/6 is 0.16666666666 and the thousandth reduces it to 3 decimals so it would be 0.167 because you round up the 6's up to a seven on the 3rd decimal place.
hope this helps :) !!!
Answer:
0.167
Step-by-step explanation:
Convert the fraction to a decimal by dividing the numerator by the denominator.
Simplify 0.1666666666 repeating to 0.167.
what is 9/15 estiamted to 0,1/2,1
Answer:
.........
Step-by-step explanation:
You pick a card at random. 6 7 8 9 What is P(divisor of 70)? Write your answer as a percentage. %
Answer:
Step-by-step explanation:
A line passes through the points (2,2) and (3,9). What is its equation in point-slope form?
slope formula
(y2-y1) / (x2-x1)
(9-2) / (3-2) = 7
slope 7
point (2,2)
y - y1 = m(x - x1)
y = m(x-x1)+y1
y = 7(x-2) + 2
Eddie measured his aquarium using a small fish food box. The box has a base area of 6 square inches and a height of 4 inches. Eddie found that the volume of his aquarium is 3,552 cubic inches.
How many boxes of fish food could fit in the aquarium?
Enter your answer and complete the explanation.
pls helppppp ill give u brainliest
Answer:
1.) yuma
2.) Spanish
3.) 8th
4.) two years
5.) 8
6.) united
7.)aztec
8.) ?
9.) ?
10.) 1993
Step-by-step explanation:
please, someone, help me
Answer:
Babygirl
Step-by-step explanation:
we don't know