Answer:
Ms. Ramirez's account balance at the end of 6 years will be $3,094.20.
Step-by-step explanation:
To calculate the balance in Ms. Ramirez's account, we can use the following formula:
Balance = Principal + Interest
In this case, the principal is $2,720, the interest is 2.35%, and the time is 6 years.
Plugging in these values, we get:
Balance = $2,720 + (0.0235 * $2,720 * 6) = $3,094.20
Therefore, Ms. Ramirez's account balance at the end of 6 years will be $3,094.20.
A Stegosaurus eats six and two fifths big leaves for breakfast and three and one fifth big leaves for lunch. How many leaves did the Stegosaurus eat in all?
Answer:
9 and 3/5
Step-by-step explanation:
Nine and Three Fifths
Is the relation represented by the graph a function? Why or why not?
1. Twelve large bottles of water cost $9.
How many bottles can you buy for $3?
What is the cost per bottle of water
How much would 7 bottles of water cost?
------------------------------------------------------
2.A 10-pound sack of flour costs $8.
How much does 40 pounds of flour cost?
What is the cost per pound of flour?
-------------------------------------------------------
3. Four bags of chips cost $6.
What is the cost per bag?
At this rate, how much will 7 bags of chips cost?
-----------------------------------------------------------------------
4. At a used book sale, 5 books cost $15.
What is the cost per book?
At this rate, how many books can you buy for $21?
-------------------------------------------------------------------------
5. Neon bracelets cost $1 for 4.
What is the cost per bracelet?
At this rate, how much will 11 neon bracelets cost?
Answer:1. $3- 4 bottles, 1 bottle = 4/3 , 7 bottles= 28/3
2. 40 pounds=$32, 1 pound= $8/10
3. Per bag= 3/2, 7bags= 21/2
4. Per book = $3, 21 books= $63
5. Per bracelet = 0.25 cents, 11 bracelets = 2 dollars 75 cents
Step-by-step explanation:
HELP Which of the following shows the Associative Property of Multiplication? 9 × 5 = 5 × 9 8 × (3 + 11) = (8 × 3) + (8 × 11) 6 × 3 = 18 (7 × 2) × 9 = 7 × (2 × 9)
Answer:
9x5=5x9 I believe that's it
A slice is made parallel to the base of a right rectangular pyramid, as shown.
What is the area of the resulting two-dimensional cross-section?
Enter your answer in the box.
Answer: A triangle I think
Steel sheeting costs 2¢ per square inch. How much will David spend to build the model out of steel? Write your answer as a dollar amount.
HELP ME PLSS 100 points!!!
Task 2
Part 1. Create two radical equations: one that has an extraneous solution, and one that does not have an extraneous solution. Use the equation below as a model:
a√x+b+c=d
Use a constant in place of each variable a, b, c, and d. You can use positive and negative constants in your equation.
Part 2. Show your work in solving the equation. Include the work to check your solution and show that your solution is extraneous.
Part 3. Explain why the first equation has an extraneous solution and the second does not.
Answer:5+10-15=30
5=35
=7
х=49
5√49+10-15=30
30=30
+1+7=4
=-4
Step-by-step explanation:
Pre-Algebra 3 Brainliest, If correct
Triangle XYZ is similar to triangle JKL.
Determine the length of side LJ.
4.59
5.13
12.48
13.12
Answer:
Step-by-step explanation:
5.13
The side length of LJ will be 13.24 .
Given,
Two similar triangles.
Here,
The triangles are similar .
ΔXYZ ~ ΔJKL.
When two triangles are similar the ratios of their corresponding sides will be equal.
Ratio:
XZ/KJ = YZ /LJ = XY/ KL
The dimensions of triangle XYZ are given,
Substitute the value in the formula,
YZ / LJ = XZ/KJ
7.8 / LJ = 8.2/ 13.92
LJ = 13.24
Know more about similar triangles,
https://brainly.com/question/29731302
#SPJ2
12 divided by 2/5 whats the answer
Answer:
12.4 is the answer
Margo is wrapping a box that is 7 inches long, 10 inches wide, and 4 inches high. How much wrapping paper will she need to cover the entire box?
Answer:280 in
Step-by-step explanation: First we multiply the length by the width and that would be 7 by 10 and we would get 70. Next we multiply the height by the total of (l x w), so 4 x 70 would be 280. Margo needs a total of 280 inches of wrapping paper to cover the entire box. Hope this helps! :)
a. -3/2
b. 3/2
c. 2/3
d. -2/3
Answer:
d. -2/3
Step-by-step explanation:
To find the slope of a line, you need to find the \(\frac{rise}{run}\) between two points.
\(\frac{rise}{run}\) = \(\frac{-1-3}{6-0}\)
= \(\frac{-4}{6}\)
= -\(\frac{2}{3}\)
= -2/3
plz help quick i will give brainliest to the first person to answer: The equation a = 180x(n-2)/n represents the angle measures, a, in a regular n-sided polygon. When the equation is solved for n, n is equal to a fraction with a denominator of a – 180. What is the numerator of the fraction?
Answer:
the numerator of the fraction is -360
Step-by-step explanation:
Pleasee help asap please help
Answer:
q6 : b=-22
Q7.60×4=3h. 240=3h. 80=3h
what is the answer asap someone pls make my day :)
Answer:
Total lateral surface of the pyramid is: \(11.25 \,\,cm^2\)
which agrees with the second option shown among the list of possible answers
Step-by-step explanation:
The total surface area of this square based pyramid consists of the addition of four triangles (the four lateral faces) of base 1.5 cm and height 3 cm, plus the area of its square base (1.5 cm x 1.5 cm).
Recall that the area of a triangle is defined as the product of its base time its height, divided by two. So the total surface for this pyramid is:
\(Total\,\,Area= 4\,*\,Area_{triangle}+Area_{square}\\Total\,\,Area= 4\,* \frac{1.5\,*\,3\,}{2} +1.5^2\\Total\,\,Area= 9\,+2.25 \,\,cm^2\\Total\,\,Area= 11.25 \,\,cm^2\)
Answer:
11.25
Step-by-step explanation:
4*1.5*3/2+1.5*1.5
2*4.5+2.25
11.25cm2
How is solving the equation |2x+1|=|x-7| by graphing similar to solving the equation 4x+3= -2x +9 by graphing? How is it different?
Answer:Its different
Step-by-step explanation:
Due to the first one having ( ) while the other doesn't
A coach calculated the mean and the mode of the number of points scored by 6 players.
• mean: 7 points
mode: 8 points
How many points did player 5 score?
A packet of Little Bites dog treats costs $9.20. How much would it cost if you bought 17 packets?
Answer: $156.40
Step-by-step explanation: 9.20 x 17 = 156.40
Answer:
$156.40
Step-by-step explanation:
1 of them costs $9.20 so to find 17 you need to multiply $9.20 by 17 = $156.40
I need help with this question, I'm not very good at math and all help is appreciated!
Answer:
A
Step-by-step explanation:
We can solve for H by isolating it on one side of the equation, as follows:
J/H - I/H = G
Taking H as the common denominator:
(J - I)/H = G
Multiplying both sides by H:
J - I = GH
Adding I to both sides:
J = GH + I
Dividing both sides by G:
H = (J - I)/G
So the answer is
(A)
H = (J - I)/G.
Answer: A
Step-by-step explanation:
\(\frac{J}{H} = G + \frac{I}{H}\) >Since you are solving for H bring I/H to the other side
by subtracting I/H from both sides
\(\frac{J}{H}- \frac{I}{H} = G\) >There is a common denominator so you can
combine the fractions
\(\frac{J-I}{H} = G\) >Multiply both sides by H or cross multiply whichever
way your mind things about how to get H on top
\(J-I = G(H)\) >Divide both sides by G
\(\frac{J-I}{G} = H\) >Answer is A
At a recent football game of 8,450 in attendance, 150 people were asked what they prefer on a hot dog. The results are shown.
Ketchup Relish Chili
54 36 60
Based on the data in this sample, how many of the people in attendance would prefer ketchup on a hot dog?
4,225
3,380
3,127
3,042
By proportion that is:(54/150) * 8450= 54 * 56 1/3= 3042
Answer:
By proportion that is:(54/150) * 8450= 54 * 56 1/3= 3042
Step-by-step explanation:
Given: Circle k (O), OA and OC -radii, AP and CP - tangents, m∠AOC=150° Find: m∠APC
Answer:
m∠APC = 30°
Step-by-step explanation:
To solve for the above question, we would be making use of circle theorems
Looking at the circle, we can see that
m∠APC is an Angle outside the circle
m∠AOC is a smaller arc in the circle.
Therefore, Circle Theorem states that for a circle with two tangents,
The Angle outside the circle + The smaller arc = 180°
Hence,
m∠AOC + m∠APC = 180°
m∠APC = 180° - m∠AOC
m∠APC = 180° - 150°
m∠APC = 30°
Using a proportion, how can we find 12% of 125? Please show your proportion set up and all work. HELP ME ASAPPPPPPPPP THE CORRECT ANWSER GETS A BRAINLIST I HAVE 3MINS SOMEONE PLEASE!!!!!
Answer: 15
Step-by-step explanation:
Write 12% as a fraction: 12/100
Since, finding the fraction of a number is same as multiplying the fraction with the number, we have: 12/100 of 125.
12/100 × 125
If you are using a calculator, enter 12÷100×125 which will give you 15 as the answer.
Easy math question, earn points! Quickest answer gets points.
Step-by-step explanation:
an = 3* (sqrt 2)^(n-1) = 192 solve for n
sqrt(2)^(n-1) = 64
n-1 = log 64 / log (sqrt 2) = 12
n = 13
Could someone answer all 8 questions for me? thanks!
33 = -u/4
please help me i really confused......
Answer:
u = -132
Step-by-step explanation:
33=-u/4
33*4=-u
132=-u
132/-1=u
-132=u
u = -132
Check:
33= -1(-132)/4
33=132/4
33=33
Hope this helps. Have a nice day.
It would be great if u could help meh rn..
Answer:
18 to 22: 4
23 to 27: 2
28 to 32: 2
33 to 37: 5
do the same thing for the histogram
Answer: 4,2,2,5
Step-by-step explanation: that's the answer.
Raj is working on a craft that requires ribbon. He measures and records the lengths of the ribbon pieces he has. This line plot shows his results.
How much longer is one of the longest pieces of ribbon than one of the shortest pieces of ribbon?
1 in.
78 in.
34 in.
12 in.
Answer:
Raj is working on a craft that requires ribbon. He measures and records the lengths of the ribbon pieces he has. This line plot shows his results.
How much longer is one of the longest pieces of ribbon than one of the shortest pieces of ribbon?
1 in.
78 in.
34 in.
12 in.
Step-by-step explanation:
34 in ANSWER
brain less
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
aa
a
aa
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
a
Ó╭╮ÒÓ╭╮ÒÓ╭╮ÒÓ
Answer: 3/4
Step-by-step explanation:
Jermaine is covering the box below with sticky wrapping paper. If the paper costs 6 cents per square inch, how much will it cost to cover the entire box?
Answer:
i need the legnth and width of box
Step-by-step explanation:
you will get brainliest if u show your work :)
Answer:
*correct answer is actually A*
B. The number of seats he drives
Step-by-step explanation:
A: Incorrect, because this is a completley random instance
B: Correct, because there are patterns that can be observed. For example if there is a group of people who get on the bus on wednesday and wednesday only you'd be able to recognize that in the graph.
C. Incorrect, He is paid the same thing every day I'd assume.
D. Incorrect, it says he drives the same route everyday.
Hopefully this helped, have a great day!
brainliest?
Joan wrote a linear function.
Tell whether each statement about a linear function is true or false.
Answer: look up true or false for the last answer but other than that th answer should be true
Step-by-step explanation:
please write a function for the points (1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5) and explain the steps.
thank you!
The function for the points are y = -15x - 5
How to determine the functionFrom the information given, we have that;
The points are;
(1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5)
Using the point-slope form of a linear equation, we have;
y - y₁ = m(x - x₁)
Such that;
m is the slope of the liney - y₁ and (x - x₁) are the pointsUsing (1/3, 0) and (0, -5), we have that the slope is;
m = (0 - (-5))/0 -1/3)
expand the bracket
= 5 / (-1/3)
= -15
Now, take any of the given points and substitute the values
Using (1/3, 0), we get;
y - 0 = -15(x - 1/3).
y = -15x - 5.
Learn more about functions at: https://brainly.com/question/25638609
#SPJ1
The function for the points solved by (1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5) solved by point slope form is \(a=-15b-5\)
We have given the points:
(1/3,0) (-2 3/4,0) and (0,-5)
Using the formula of linear equation
\(a-\)\(a_{1}\)\(=x[b-b_{1}]\)
Where we will consider (1/3,0) = \(a-a_{1}\) and (0,-5) = \(b-b_{1}\)
that is 1/3 = \(a\), 0 = \(a_{1}\) and
0 = \(b\), -5 = \(b_{1}\)
\(x\) refers to the slope of line (take any variable)
Now for finding the value of \(x\),
\(x=a-a_{1}/b-b_{1}\)
inserting the values,
\(x=[0-[-5]]/[0-1/3]\\x= -15\)
Substitute the value of \(x\) in the equation
\(a-0=-15[b-1/3]\)
By simplifying the equation, we get
\(a=-15b-5\)
To know more about functions and points:
https://brainly.com/question/30721594