PLS ANSWER FAST! Which table matches the information from the bar graph?
Answer: D
Step-by-step explanation: hope it helps
HELP ME ASAP THIS SIMPLE PLEASE HELP ME
Step-by-step explanation:
A) Divide 1.68 into 3, the answer will be the answer to the question.
B) Times the answer to question a by 5
I hope this helped! If it did could you add me as brainliest, I’m trying to rank up!
The height of a stack of DVD cases is in a proportional relationship to the number of cases in the stack. A stack of 6 cases and its height are shown. The height of 6 DVD cases is 66 mm. Find the constant of proportionality. Then use the constant of proportionality to find the height of a stack of 14 cases.
Answer:
The answer is 11 becasue 66 divided by 6 equals 11
Step-by-step explanation:
Hope this helped
simplify the square root of 1.
Answer:
√1 in the radical form and as (1)½
Step-by-step explanation:
Answer:
any root of 1 is 1
Step-by-step explanation:
Find the unit rate.
26 kilometers in 2 hours = ☐ kilometers per hour
Answer:
It would be 13 kilometers per hour
Step-by-step explanation:
Please need help ASAP.
Answer: in this order angle d, e, f line de, ef, fd
Step-by-step explanation:
On a coordinate grid, point A is at (−2.0, −3.4) and point B is at (2.0, −3.4). Point B is a reflection of point A across the ___–axis. Input either a lowercase x or y.
Answer:
x
Step-by-step explanation:
The quadrant positive negative is to the right of negative, negative(the quadrant for point A).
help help help meeeee freee pats or hugs :3
A 2-pack of ice cream sandwiches costs $0.68. What is the unit price?
Answer: $0.34
Step-by-step explanation: $0.68 / 2 = $0.34
Please tell me an easy explanation on how to answer this correctly.
Answer:
-3 - - 6 = 3
2 - - 8 = 10
Step-by-step explanation:
You use keep change change. When subtracting negative you get the first number change the sign to the opposite, then change the second numbers sign
example - -3 - - 6 -3 + 6 2 - - 8 2 + 8You are shopping online for a new TV the new one you want cost $2500 you live in New York where the state sales tax rate is 8.49% your sister lives a short distance over the border in CT where the state sales tax is 6.35% if you have the TV shipped to her and you pick it up how much will you save
Answer: $53.50
Step-by-step explanation:
Sales tax in New York at 8.49%
= 2500 * 8.49%
= 212.25
Sales tax in CT at 6.35%
= 2500 * 6.35%
= 158.75
Savings = 212.25 - 158.75 = 53.50
Answer:
64,500
Step-by-step explanation
2500 x 849 = 212,250,00
2500 x 635= 158,750,00
then compare each one one
212,250,00
- 158, 750,00
064 ,500 ,00
Use the graph to answer the question.
Determine the line of reflection.
Reflection across x = 4
Reflection across y = 4
Reflection across the x-axis
Reflection across the y-axis
Answer:
reflection across x= 4
Step-by-step explanation:
3 x ten to the nine power
Answer:
3000000000
Step-by-step explanation:
The exponent is 9, making it 10 to the power of 9. As the exponent is positive, the solution is a number greater than the origin or base number. To find our answer, we move the decimal to the right 9 time(s)
Answer: 30
Step-by-step explanation:
Raymond is 4 years old. His sister is 3 years older. Write and solve an equation that can be used to determine x, the age of Raymond’s sister.
Answer: 4+3=x
Step-by-step explanation: You are just adding it together
What’s the answer for all 3 boxes
Answer:
63 left. 105/90 = 63/54, so she should sell 54 band posters
Step-by-step explanation:
105 - 42 = 63
105/63 = 1.66
90/1.66 = 54
x=25 what is the value of 5x-5
(Please explain it with proces)
Thank you
Answer:
120
Step-by-step explanation:
5x-5
Let x = 25
Substitute into the expression
5(25) - 5
Multiply
125 -5
Subtract 120
Answer:
120
Step-by-step explanation:
If X = 25
where you see X , you put 25 there
5X - 5
5(25) - 5
125 - 5
= 120
What is the number, in cubic inches of the original box?
The volume of the original box is given as
V = lwh
V = 10(6)(3)
V = 180 in³
PLEASE HELP IMMA GET YELLED AT IF "I" DONT DO THIS
Answer:
so you can write the equation like
y=x+2/5
Answer:y=x+2/5
Step-by-step explanation:
Two pounds of grades cost $6.00
Complete the table showing the price of different amounts of grapes at this rate.
Answer:i think it would be 1/3 a pound is 1 dollar and its 3 dollars for 1 pound
if thats wrong im so sorry
Step-by-step explanation:
Write your answer as either a whole number, a reduced improper fraction, or a decimal rounded to the hundredths place.
Answer:
x = 5.25; x = 21/4
Step-by-step explanation:
Cross products
21 = 4x
Divide both sides by 4
x = 5.25 = 21/4
I need help on this question
Answer:
D 64.5 square centimeters
Step-by-step explanation:
the hexagon can be divided into 6 identical triangles with base 5cm and height 4.3cm
Area of the hexagon:
(5 x 4.3 /2) x 6 = 64.5
I need help almost ASAP!!! 1-5
If A = 3r^2h^2, and (rh) increases by 100%, then the new A is how many times greater than the old A? PLEASE HELP ME!!! (Specify your answer)
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Rewrite \(A=3(rh)^2\).
If \((rh)\) increases by 100%, \(A\) increases by a factor of \(2^2=4\).
HELPPPPP PLS!!!!!!!!!
Answer:
its 27 but its not there so is
1. no
2.no
3.no
4.no
Step-by-step explanation:
plase give me brailiest
A sandwich store charges $20 to have 3 turkey subs delivered and $26 to have 4 delivered.
Answer: $6.50 - $6.67
Step-by-step explanation:
20/3 = 6.67
26/4 = 6.5
You can use this answer or try to find the middle of the two numbers.
PLS HELP RIGHT NOW, IT'S URGENT
If you have 10 friends and make two equal teams, what fraction do you use?
Its not 10/2 guys
Answer:
Step-by-step explanation:
If Leroy buys crullers wholesale at 30 cents each and sells 325 at 100% markup, what is his profit if his other expenses are $95.00?
Answer:
Profit = $2.50
Step-by-step explanation:
Expenses:
(325 x 0.30) + 95.00 = $192.50
Gross sales:
325 x 0.60 = $195.00
Profit = $2.50
PLS HELP!! I WILL GIVE BRAINLIEST IF U ANSWER CORRECTLY!!
Answer:
A=256
P=32
Step-by-step explanation:
you that by multiplying 4x4=16x4=64x4=256
you get that by adding 4+4=8+4=12+4=16+4=20+4=24+4=28+4=32
Why did Virginia become a royal colony?
A) There was conflict with local American Indians and poor management by the Virginia Company.
B) The only type of colony at the time was a royal colony.
C) The colonists wanted the king to exercise more control over them.
Answer:
I believe is A, hope it helps <3
Step-by-step explanation:
Answer: A) There was conflict with local American Indians and poor management by the Virginia Company.
Step-by-step explanation:
King James I granted The Virginia Company a royal charter for the colonial pursuit in 1606. ... After the Indian Massacre of 1622 killed hundreds of settlers, the king revoked the Company's charter in 1624 and made Virginia a royal colony under his control.