Answer: hope this helps ♡
A) 5 + 15h
Step-by-step explanation:
Sally rents a life jacket for a one-time fee of $5.
She also rents a canoe for $15 per hour, but the number of hours is unknown.
$15×(number of hours) for (x)hours
5 + 15h = Total cost in dollars
What is the median of this data set?
Answer:
58
Step-by-step explanation:
It is the middle point/dot
in the box with the line
You have a pizza with diameter 12
2
3 in., and a square box that is 12.65 in. across. Write 12
2
3 as a decimal. Can you fit the pizza inside the box?
What is the decimal expansion for 12
2
3?
A.12.6
B.12.65
C.12.6
D.12.66
pls help me
Answer:
D is the right choice and no you cannot fit the pizza inside the box.
Step-by-step explanation:
D is the answer because to turn 2/3 into a decimal you would divide 2 by 3 and the answer you would get would be 0.66666666666...You would then add 12 to the answer and get 12.6666... Once you get this answer you would round it to the hundredths to get 12.67 but since that is not an option you could use D, 12.66 inches.
Answer:
I believe the answer is D.
Step-by-step explanation:
It takes 0.5 gallon of cream to make 1 pound of butter. How much cream would you need to make 2.5 pounds of butter?
75 points on the line~ >:3
Answer:
Step-by-step explanation:
It takes 0.5 gallon of cream to make 1 pound of butter. It would take gallons of cream to make 2.5 pounds of butter.
I tried my best.Hope this will help;).
At a recent football game of 8,450 in attendance, 150 people were asked what they prefer on a hot dog. The results are shown.
Ketchup Relish Chili
54 36 60
Based on the data in this sample, how many of the people in attendance would prefer ketchup on a hot dog?
4,225
3,380
3,127
3,042
By proportion that is:(54/150) * 8450= 54 * 56 1/3= 3042
Answer:
By proportion that is:(54/150) * 8450= 54 * 56 1/3= 3042
Step-by-step explanation:
I need help with this question, I'm not very good at math and all help is appreciated!
Answer:
A
Step-by-step explanation:
We can solve for H by isolating it on one side of the equation, as follows:
J/H - I/H = G
Taking H as the common denominator:
(J - I)/H = G
Multiplying both sides by H:
J - I = GH
Adding I to both sides:
J = GH + I
Dividing both sides by G:
H = (J - I)/G
So the answer is
(A)
H = (J - I)/G.
Answer: A
Step-by-step explanation:
\(\frac{J}{H} = G + \frac{I}{H}\) >Since you are solving for H bring I/H to the other side
by subtracting I/H from both sides
\(\frac{J}{H}- \frac{I}{H} = G\) >There is a common denominator so you can
combine the fractions
\(\frac{J-I}{H} = G\) >Multiply both sides by H or cross multiply whichever
way your mind things about how to get H on top
\(J-I = G(H)\) >Divide both sides by G
\(\frac{J-I}{G} = H\) >Answer is A
PLS HELP ! Solve the addition equation by finding a common multiple. one half + two thirds + four sixths equals ___
Answer: 1/2 + 2/3 + 4 /6 = 11/6
Step-by-step explanation:
1/2 + 2/3 + 4 /6
We need to find a common multiple, for the denominator. Let us choose 6, so we do not have to deal with large numbers.
Note that we do not change 4/6, since it already has a denominator of 6.
==> 3/6 + 4/6 + 4/6
Add;
==> 11/6
3/6 + 4/6 + 4/6 equal to 11/6
Hope this helped!
Mrs. Lowry is ordering car decals for each family to put on their cars for the upcoming baseball season. She ordered 25 decals. She got a deal on them and they will be $2 cheaper for each decal. The total came to $250. Write an equation to find the amount, d, for the normal cost of each car decal without the deal. What is the normal cost of each decal without the deal?
Answer: Without the deal: $12 10+2=d
Step-by-step explanation:
25=250
1=10
10+2=12
12x25=300
If a Car can drive 35 miles on 7 gallons of gas, how many miles can it travel on 2 gallons of gas (assuming miles per gallon is proportional)? Give and explain your answer.
Answer:
10 miles
Step-by-step explanation:
35/7 is 5 so therefore if you do 5+5+5+5+5+5+5 is 35
so that means 2 gallons which is 10
Plot and connect the points A (2, -2), B (-4, -4), C (-4, -1), D (-2, 3), E (1, 3), F (2, 5), and find the length of BC.
Answer:
BC = 3 units
Step-by-step explanation:
Given points:
A = (2, -2)B = (-4, -4)C = (-4, -1)D = (-2, 3)E = (1, 3)F = (2, 5)Plot the points on the coordinate plane (x, y) and connect them in alphabetical order with straight lines (see attached).
From visual inspection of the drawn polygon, we can see that the length of BC is 3 units.
It is fairly simple to calculate the length of BC without plotting the points.
As points B and C have the same x-value, this means that the distance between them is simply the difference between their y-values.
⇒ distance = |-4 - (-1)| = |-3| = 3 units
Distance
√(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2√(-4+4)^2+(-1+4)^2√3²3 unitsGraph is attached
Please help, thanks.
\(\text{Apply Pythagorean theorem,}\\ \\~~~~~~12^2 = 3^2 + h^2\\\\\implies h^2 = 12^2 -3^2\\\\\implies h^2 = 144-9\\\\\implies h^2 = 135\\\\\implies h = \sqrt{135}\\\\\implies h = 3\sqrt{15}\\\\\implies h \approx 11.62\)
8th grade math i mark as brainliest
Answer:
We start with 4 cards. The probability of picking the 4 is 1/4. That card is put back, so we again have 4 cards. The probability of picking the 6 (the number greater than 5) is 1/4.
Therefore, the probability of picking a 4 and then a 6 is (1/4)(1/4) = 1/16.
Answer:
1/16
Step-by-step explanation:
What is the solution of the equation n+13=30 ?
Answer:17
Step-by-step explanation:
1) 30 -13=17
n=17
Which graph represents the function f(x) = (1∕4)x – 1?
Answer:
Where's the graph?
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
math way
I NEED THIS RIGHT AT THIS MOMENT ASAP PLS!!!!!!!!!!!!!!
Solve the systems of equations using substitution.
I'm sure on boxes 1 and 3 but not on the 2nd box
can u help me pls and ty a lott :)
Answer: The table on the left is s direct variation. The equation is y = x/2
The table on the right is indirect.
Step-by-step explanation:
See if the output y changes by the same amount for each x-value. The equation describes the amount of change for the values you see and predicts the ones you can't see.
Relationships… are they proportional? !!!20 POINTS!!!
Examine the following situations. Identify the variables and unit rate. Create a table,
graph an equation to determine the constant of proportionality and determine whether the relationship is proportional or not.
!!!SHOW WORK!!! (This is a repost)
Please help ASAP so my math grade can be an A+
Answers in the picture
There are 16 dogs at the dog park last Saturday, and 6 of them were poodles. Considering this data, how many of the next 10 dogs to arrive at the park next Saturday should you expect to be poodles?
Answer:
3 poodles.
Step-by-step explanation:
6/16 dogs were poodles, so 3/8 of the total number.
If now we consider 10 dogs, we have to calculate 3/8 of them-
Which is 3,75 and it makes no sense because it has decimals, so the actual number of poodles is 3
Find the perimeter of this shape.
Answer:
draw a line that makes a triangle and rectangle.
hypotenuse= 30
3k-4k-5k triangle
18-24-30
so the short part of triangle is 18 cm
10+10+18+24+30 equals 92
sorry for language I am not familiar with English
the perimeter of this shape is
24+10+10+30+\(\sqrt{30^{2} -24^{2} }\) = 92 cm
Please help me answer.
Answer: First blank is 15 then 28 then 25 in the last blank.
Step-by-step explanation:
On the left side column it is going up by 5 and the right column is going up by 7.
what value of x makes this equation true -(x+3)=2(x-3)
A. 0
B. 1
C. 2
D. 3
Answer:
To solve the equation -(x + 3) = 2(x - 3) for x, we can follow these steps:
Step 1: Distribute the negative sign on the left side of the equation:
-(x + 3) = 2(x - 3)
=> -x - 3 = 2(x - 3) (using the distributive property)
Step 2: Expand the right side of the equation:
-x - 3 = 2x - 6
Step 3: Add x to both sides of the equation to isolate the x term on one side:
-x + x - 3 = 2x + x - 6
=> -3 = 3x - 6
Step 4: Add 6 to both sides of the equation:
-3 + 6 = 3x - 6 + 6
=> 3 = 3x
Step 5: Divide both sides of the equation by 3 to solve for x:
3/3 = 3x/3
=> 1 = x
So, the correct value of x that makes the equation true is B. 1.
PLEASE MARK BRAILYISTT :D
Answer:
B, one
Step-by-step explanation:
In order to solve this, you can solve the equation. First, you can use the distributive property to get -x-3=2x-6. If you make the variables on one side and the constants on the other, you will get -3x-3=-6. This can further simplify to -3x=-6. Divide both sides by -3 to get that x=1. Then, the correct answer is B.
Write the statement "the sum of a number and 17.3 is at least −2.8" as an inequality.
I need this asap
Answer: 17.3
Step-by-step explanation:
The linear inequality for the statement " the sum of a number and 17.3 is at least −2.8" is b + 17.3 ≥ - 2.8 which is option B
We are given that the sum of a number and 17.3 is at least −2.8 and we have to form a linear inequality from the information provided
Let the number be b
so, the sum of two numbers would be
b + 17.3
It is given that the sum should be at least - 2.8
this means the sum is either equal to - 2.8 or sum is more than -2.8
So, the linear inequality equation comes to be
b + 17.3 ≥ - 2.8
Hence, the linear inequality for the statement " the sum of a number and 17.3 is at least −2.8" is b + 17.3 ≥ - 2.8
Answer:
Step-by-step explanation: The linear inequality for the statement " the sum of a number and 17.3 is at least −2.8" is b + 17.3 ≥ - 2.8 which is b + 17.3 ≥ −2.8
We are given that the sum of a number and 17.3 is at least −2.8 and we have to form a linear inequality from the information provided
Let the number be b
so, the sum of two numbers would be
b + 17.3
It is given that the sum should be at least - 2.8
this means the sum is either equal to - 2.8 or sum is more than -2.8
So, the linear inequality equation comes to be
b + 17.3 ≥ - 2.8
Hence, the linear inequality for the statement " the sum of a number and 17.3 is at least −2.8" is b + 17.3 ≥ - 2.8 which is b + 17.3 ≥ −2.8.
Please helpp!! Ty ty!♡♡
Answer:
25
Step-by-step explanation:
4a +12 -2c + c
4( ) + 12 - 2( ) + ( )
4(4) + 12 - 2(3) + 3
16 + 12 - 6 + 3
28 - 6 + 3
22 + 3
25
Helping in the name of Jesus.
Therefore, 4a + 12 - 2c + c = 25
Step-by-step explanation:a = 4
c = 3
Swap letters for numbers:4a + 12 - 2c + c
(4)(4) + 12 - (2)(3) + 3
16 + 12 - (2)(3) + 3
28 - (2)(3) + 3
28 - 6 + 3
22 + 3 = 25
Draw a conclusion:
Hence your answer is:4a + 12 - 2c + c = 25
I hope this helps!
Can anyone help my friend out? And I will check over your Answer!
Answer:
Hi!
1.Well, let's try simplifying 4:18 so we can compare.
If we divide 4:18 by 2, we get 2:9
We can see that 2:9 =/= 2:12
Thus, the two are not equivalent ratios.
2. 5:20 and 15:60 are equivalent, 5:20 x 3 to both numbers is 15:60
Therefore, It is equivalent.
3. 17 times 4 is 68 and 3 times 4 is 12. 17:3 and 68:12 are equivalent because you can times and divide them into each other
4. He read for 180 minutes.
You can find that because every time he practices math for five minutes, he reads for 20, and 45 is 5, 9 times. So you multiply 20 by 9.
5. If he eats 3 slices in 2 minutes, he will have eaten 15 pieces in 10 minutes.
6. For this one, I hope my calculations are correct, but I do NOT think August made the correct recipe using the correct ratio.
If #6 is wrong, I sincerely Apologize, but I know for a fact #5 is Correct.
Hope this helps! If you need anymore help Let me know i'd be happy to help you!
~~~PicklePoppers~~~
Mackey invested some money in an account paying 6% interest for one year. She invested $1000 more than this amount in an account paying 8.5%. How much did she invest in total if the total interest earned in the year was $737.50?
Step-by-step explanation:
Let's assume the amount Mackey initially invested in the 6% account is x dollars.
According to the given information, Mackey invested $1000 more than x in the 8.5% account, which means she invested (x + $1000) dollars in that account.
The total interest earned from the 6% account would be 0.06x dollars, and the total interest earned from the 8.5% account would be 0.085(x + $1000) dollars.
The total interest earned in the year is given as $737.50, so we can set up the equation:
0.06x + 0.085(x + $1000) = $737.50
Simplifying the equation:
0.06x + 0.085x + 0.085($1000) = $737.50
Combining like terms:
0.145x + $85 = $737.50
Subtracting $85 from both sides:
0.145x = $737.50 - $85
0.145x = $652.50
Dividing both sides by 0.145:
x = $652.50 / 0.145
x ≈ $4500
Therefore, Mackey initially invested approximately $4500 in the 6% account, and she invested $1000 more, which means she invested a total of $5500.
$4500
$4500
$4500
$4500
A function is a relation in which each element of the domain, or x-value, is mapped to one element of the range, or y-value.
The question we are asked is if cost is a function of the activity type. This means that cost would be the range and activity type would be the domain.
If this is a function, then each activity type would have only one cost. However, on different days of the week each activity type has different prices; this means there is more than one cost for each activity type, and it is not a function.
Answer:
Is this a which ones wrong question because I think mayas wrong
Step-by-step explanation:
For which data set would the median be a better measure of center than the mean?
Please I really need help! And no files, I will report them!
Answer:
I think D but I'm not 100 percent certain
Can Someone Help Me Please? I am offering 100 points!
Geraldine is graphing the inequality x less-than 6. Which statements below describe steps she may take to graph the inequality correctly? Check all that apply.
Draw an open circle at 6.
Draw a closed circle at 6.
Shade all numbers less than 6.
Shade all numbers greater than 6.
Shade all numbers to the right of 6.
Shade all numbers to the left of 6.
Answer:
shade all numbers less than 6
shade all numbers to the left of 6
Step-by-step explanation:
i believe this is the answer because if you graph x<6, you can see that the shaded area is to the left of 6 (numbers less than 6).
Desmos graphing calculator helps
Answer:
3, & 6
Step-by-step explanation:
please help me, due soon
Answer:
The 18 ounce bag
Step-by-step explanation:
The 7 ounce white rice costs 37 cents per ounce (divide cost by 7).
The 12 ounce white rice costs 38 cents per ounce (divide cost by 12).
The 18 ounce white rice costs 35 cents per ounce (divide cost by 18).
I'M SORRY WHAT IS THY ANSEWR?