Answer:
0
Step-by-step explanation:
4x + 10 - 30
4 × 5 + 10 - 30
20 +10 - 30
30 - 30
0
A rectangular garden is to be constructed using a rock wall as one side of the garden and wire fencing for the other three sides. Given that there are 30 meters of fencing available, determine the dimensions that would create the garden of maximum area. What is the maximum possible area?
The dimensions of the garden that create the maximum area are 5 meters by 15 meters, and the maximum possible area is 75 square meters
What is measurement?
Measurement is the process of assigning numerical values to physical quantities, such as length, mass, time, temperature, and volume, in order to describe and quantify the properties of objects and phenomena.
Let's assume that the rock wall is the width of the garden and the wire fencing is used for the length and the other two sides. Let's denote the length of the garden as L and the width as W.
Since we have 30 meters of fencing available, the total length of wire fencing used is:
L + 2W = 30 - W
Simplifying this equation, we get:
L = 30 - 3W
The area of the garden is:
A = LW
Substituting the expression for L from the previous equation, we get:
A = W(30 - 3W)
Expanding the expression, we get:
A = 30W - 3W²
To find the maximum area, we need to take the derivative of A with respect to W and set it equal to zero:
dA/dW = 30 - 6W = 0
Solving for W, we get:
W = 5
Substituting this value back into the expression for L, we get:
L = 15
Therefore, the dimensions of the garden that create the maximum area are 5 meters by 15 meters, and the maximum possible area is:
A = 5(15) = 75 square meters
To know more about measurement visit:
brainly.com/question/4804936
#SPJ1
PLEASE HELP!!!
Nakeisha is raising money for a school trip by selling lollipops and fruit snacks. The price of each lollipop is $1.50 and the price of each fruit snack is $1.25. Yesterday Nakeisha made $18.25 from selling a total of 13 lollipops and fruit snacks. Determine the number of lollipops sold and the number of fruit snacks sold.
Answer:
5 lollipops and 8 fruit snacks.
Step-by-step explanation:
Let p = lollipops
Let s = fruit snacks
p + s = 13
1.50p + 1.25s = 18.25
solve p + s = 13 for p
p = 13 - s Plug into the second equation 13 - s for p
1.50(13 - s) + 1.25s = 18.25 Multiply all the way through by 100 to clear the decimal
150(13 - s) + 125s = 1825 Distribute the 150
1950 - 150s + 125s = 1825 Combine like terms
1950 - 25s = 1825 Subtract 1950 from both sides
-25s = -125 Divide both sides by -25
s = 5
There are 5 fruit snacks.
Plug 5 in for s to solve for p
p + s = 13
p + 5 = 13 Subtract 5 from both sides
p = 8
There are 8 lollipops.
The number of lollipops sold and the number of fruit snacks sold are 8 and 5 respectively.
What is addition?Combining objects and counting them as one big group is done through addition. In arithmetic, addition is the process of adding two or more integers together. Addends are the numbers that are added, and the sum refers to the outcome of the operation.
Given that the price of each lollipop is $1.50 and the price of each fruit snack is $1.25.
Yesterday, Nakeisha made $18.25 from total of 13 lollipops and fruits.
Let x be the number of lollipops and y be the number of fruits.
Then x + y = 13
Through hit and trial method,
let x = 8 and y = 5
price of 8 lollipops is $12 and price of 5 fruit snacks is $6.25.
Which gives us the total required numbers.
Therefore, 8 number of lollipops sold and 5 number of fruit snacks sold.
To learn more about the addition;
brainly.com/question/29464370
#SPJ2
Professor A.B.C company opens his own company, Electronic Tutorial Services, and completes the following transactions in June:
6/1 A.B.C company invests 20,000 in the business.
6/3 Purchased 12,100 of equipment.
6/4 Paid 220 premium for an insurance policy.
6/6 Purchased office supplies on Account 140.
6/9 Purchased a new computer for 9,000. Paid 40% cash agreed to pay the remainder Later.
6/10 Billed student Omar 58 for tutorial services that were performed.
6/14 Paid for the supplies purchased on June 6th.
6/15 the owner suggested to purchased new Building for his company by 22,000
6/25 Received 85 cash from student Salim Ali for tutorial services performed.
6/30 Student billed on June 10 pays the amount due to A.B.C company.
6/30 A.B.C company withdraws 60 for personal use.
Required: Prepare the all Accounting Cycles
In June, A.B.C company invested $20,000, purchased equipment, paid insurance premium, bought office supplies, billed students for tutorial services, received cash, paid for supplies, withdrew personal funds.
Accounting Cycles:
1. June 1:
- A.B.C company invests $20,000 in the business.
- Prepare the journal entry:
- Debit: Cash ($20,000)
- Credit: Capital ($20,000)
2. June 3:
- Purchased equipment for $12,100.
- Prepare the journal entry:
- Debit: Equipment ($12,100)
- Credit: Cash ($12,100)
3. June 4:
- Paid $220 premium for an insurance policy.
- Prepare the journal entry:
- Debit: Insurance Expense ($220)
- Credit: Cash ($220)
4. June 6:
- Purchased office supplies on account for $140.
- Prepare the journal entry:
- Debit: Office Supplies ($140)
- Credit: Accounts Payable ($140)
5. June 9:
- Purchased a new computer for $9,000. Paid 40% in cash and agreed to pay the remainder later.
- Prepare the journal entry for the cash payment:
- Debit: Computer ($3,600) [40% of $9,000]
- Credit: Cash ($3,600)
- Prepare the journal entry for the remaining amount:
- Debit: Computer ($5,400)
- Credit: Accounts Payable ($5,400)
6. June 10:
- Billed student Omar $58 for tutorial services performed.
- Prepare the journal entry:
- Debit: Accounts Receivable ($58)
- Credit: Tutorial Services Revenue ($58)
7. June 14:
- Paid for the supplies purchased on June 6th ($140).
- Prepare the journal entry:
- Debit: Accounts Payable ($140)
- Credit: Cash ($140)
8. June 15:
- The owner suggested purchasing a new building for the company for $22,000.
- No journal entry is required at this point. It is a decision made by the owner.
9. June 25:
- Received $85 cash from student Salim Ali for tutorial services performed.
- Prepare the journal entry:
- Debit: Cash ($85)
- Credit: Accounts Receivable ($85)
10. June 30:
- Student billed on June 10 pays the amount due ($58).
- Prepare the journal entry:
- Debit: Cash ($58)
- Credit: Accounts Receivable ($58)
11. June 30:
- A.B.C company withdraws $60 for personal use.
- Prepare the journal entry:
- Debit: Withdrawals ($60)
- Credit: Cash ($60)
These transactions represent the accounting cycles for the given period.
For more such questions on cash, click on:
https://brainly.com/question/14883253
#SPJ8
At a store, 4 shirts cost $25 and 6 shirts cost $37.50.
Part A:
Is there a proportional relationship between the shirts and their cost? If so, what is the unit rate for one shirt?
Three - tenths of x is 15
Answer:
50
Step-by-step explanation:
50 / 10 = 5
5 x 3 = 15
For an investment of 26,245, a quarterly statement reports that the account is 26,292. The statement reports that for the same quarter, the rate of return of the investment was - 0.02%. Given the information regarding the investment quarterly activity, does the reported rate of return seem reasonable?
No. The reported return rate appears lower than expected.
Rate of returnsTo determine whether the reported rate of return is reasonable or not, we can calculate the expected rate of return based on the investment amount and the ending value of the account.
First, we need to calculate the total number of quarters that have elapsed between the initial investment and the current quarter. Let's assume that the investment has been held for n quarters.
Then, we can use the following formula to calculate the expected rate of return:
Expected rate of return = (Ending value / Initial investment) ^ (1/n) - 1
Plugging in the given values, we get:
n = 1 (since we are only given information for a single quarter)
Initial investment = 26,245
Ending value = 26,292
Expected rate of return = (26,292 / 26,245) ^ (1/1) - 1 = 0.18%
Comparing the expected rate of return of 0.18% with the reported rate of return of -0.02%, we can see that they are quite different. However, it's important to note that a single quarter's rate of return may not be indicative of the overall performance of the investment.
Therefore, while the reported rate of return seems lower than expected, we would need to consider the performance over a longer period of time to make a more informed assessment of the investment's performance.
More on rate of returns can be found here: https://brainly.com/question/24232401
#SPJ1
wich one is the answer
Which line is a linear model for the data?
Answer:
Bottom Left Choice
Step-by-step explanation:
If you look at the points, they are traveling up and to the right. So is the line in the graph. Also, the line in the graph is closer to more dots than the others.
Answer:
the 1 right below the one you already have selected would be the correct choice
Step-by-step explanation:
find the value of
tan 45º . tan- 30° tan 60°
Answer:
Find the exact value of tan 45º = 1/1 = 1.
Find the exact value of cos 30º = √3/2.
Find the exact value of csc 60º = 2√(3)/3
Step-by-step explanation:
math
Two pedestrians simultaneously left two villages 27 km apart and walked toward each other, meeting after 3 hours. The first pedestrian walked at a speed of 4 km per hour. At what speed (in km per h) did the second pedestrian walk?
The speed of the second pedestrian is 5 kilometers per hour.
At what speed did the second pedestrian walk?Let's say that the speed of the second pedestrian is S.
We know that the other pedestrian walks at a speed of 4km/h, and they (together) travel a distance of 27km in 3 hours, then we can write the linear equation:
(4km/h + S)*3h = 27km
It says that both pedestrians work, together, a total of 27km in 3 hours.
Now we can solve that linear equation for S, to do this, we need to isolate S in the left side of the equation.
4km/h + S = 27km/3h = 9 km/h
S = 9km/h - 4km/h = 5km/h
The speed of the second pedestrian is 5 kilometers per hour.
If you want to learn more about speed:
https://brainly.com/question/4931057
#SPJ1
Ashburn Company issued 15-year bonds two years ago at a coupon rate of 8.9 percent. The bonds make semiannual payments. If these bonds currently sell for 113 percent of par value, what is the YTM?
Using an online finance calculator, the yield to maturity (YTM) of the Ashburn Company's bond at a coupon rate of 8.9 percent paying semiannual interest and selling at 113% of par value is 7.45%.
What is the yield to maturity?The Yield to maturity (YTM) is the total return, expressed as an annual rate, anticipated by a bondholder on a bond if it is held until its maturity date.
The maturity date refers to the date when the principal of a fixed investment is repaid at the maturity value.
The yield to maturity can also be computed using the following formula:
YTM = [(Face value/Bond price)1/Time period]-1.
Face (par) value = $100
Bond current price = $113 ($100 x 113%)
Annual coupon rate = 8.9%
Coupon frequency = Semi-annually
Years to maturity = 15 years
Result:
Yield to maturity (YTM) = 7.45%
Learn more about the yield to maturity at https://brainly.com/question/457082.
#SPJ1
It would mean the world for some help.
Answer:
m<ZXY - m<WXZ = m<WXY
Step-by-step explanation:
given:
point Z is in the interior of <WXY creating XZ.
if m<WXZ = 20
m<WXY = 100
find:
what would equation would you set up to find the missing angle measure?
solution:
Since Z is interior of <WXY
m<ZXY - m<WXZ = m<WXY
<WXY = 100 - 20 = 80°
therefore, the equation would be m<ZXY - m<WXZ = m<WXY
How much time will be needed for $39,000 to grow to $43,278.39 if deposited at 7% compounded quarterly?Do not round until the final answer. Then round to the nearest tenth as needed.
The compound interest formula is given by
\(A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}\)where A is the final amount including the principal P, r is the rate, n is the number or times interes and t is the time.
In our case, A= $43,278.39, P=$39,000, n=4 (for quarterly) and t is the unknown time.
We must find t in our formula. First, if we move P to the left hand side, we ger
\(\frac{A}{P}=(1+\frac{r}{n})^{nt}\)If we apply logarithm in both sides, we obtain
\(\log \frac{A}{P}=\log (1+\frac{r}{n})^{nt}\)which gives,
\(\log \frac{A}{P}=nt\cdot\log (1+\frac{r}{n})\)then, t is equal to
\(t=\frac{\log \frac{A}{P}}{n\log (1+\frac{r}{n})}\)Therefore, by means of this formula, we can find t. If we substitute the given values into this formula ,we get
\(t=\frac{\log \frac{43278.39}{39000}}{4\cdot\log (1+\frac{0.07}{4})}\)then, we have
\(t=\frac{\log 1.1097}{4\cdot\log 1.0175}\)which is equal to
\(\begin{gathered} t=\frac{0.0173}{0.06939} \\ t=0.249 \end{gathered}\)that is, by rounding up, the times is 0.3 years.
A school store has 1200 pencils in stock, and sells an average of 25 pencils per day. The manager reorders when the number of pencils in stock is 500. In how many days will the manger have to reorder? The equation that the manger uses to calculate number of days is 1200 - 25x =500.
A 35 DAYS
b 45 DAYS
C 28 DAYS
D 17 DAYS
Answer:
C. 28 DAYS
Step-by-step explanation:
You take the total ammount of pencils and subtract the minimum stock (y intercept)
1200-500 = 700
700 divided by the slope of the equation (how many pencils a day is sold) 25
700/25 = 28
PLEASE ANSWER AS SOON AS POSSIBLE
Which phrase best completes the diagram?
A: Built advanced sewer systems
PLEASE HELP ME ANSWERING THIS QUESTION!!
What is f(g(13))?
A. 16
B. 26
C. 32
D. The function is undefined.
A mapping diagram is shown.
Rules answering this question:
⇒ Please explain your answer!
⇒ Show your work!
⇒ Nonsense answer will be reported.
⇒ Incorrect answer will be reported and deleted.
⇒ Do not spam answers, if you do, it automatically reported and delete your answers!
⇒ The answer should be one option only.
Thank you!
\(f(g(13)) = f( \alpha ) \\ where \: \alpha = g(13)\)
As shown in the output of g when we want to input 13 is shown in the second figure.
\( \alpha = g(13 )= 16\)
Now we want to solve for f(g(13)),now that we know what g(13) is
\(f(g(13)) = f( \alpha ) = f(16) = 32\)
AnswerC 32Answer:
C=32
Step-by-step explanation:
This mapping is both one to one mapping and onto mapping
f(g(13))=f(ã)
since we know that g(13),we proceed to the codomain of g which is g(16)
That will be
f(16)=32
What happens to a consistent slope when the y value starts to decrease and the x value remains the same over time?
A. Y decreases and X decreases
B. Y decreases and X increases
C. Y increases and X increases
D. Y increases and X decreases
When the y-value starts to decrease and the x-value remains constant over time, Y decreases and X increases to a consistent slope.
A consistent slope represents a constant rate of change between two variables, typically represented by the ratio of the change in y to the change in x.
When the y-value starts to decrease and the x-value remains the same over time, the consistent slope represents a negative correlation between y and x.
This means that as the value of y decreases, the value of x remains the same or may increase, depending on the context of the problem.
Therefore, the answer is option B: Y decreases and X increases.
Learn more about the Slope of the Line here:
brainly.com/question/14511992
#SPJ2
A survey of 150 people at a local high school about playing video games was conducted, and the results are posted in the table.
Play Video Games Do Not Play Video Games
Juniors 48 12
Seniors 45 25
Teachers 6 14
What is the probability of choosing a person at random who is a teacher and plays video games? Are these independent events?
The P(teacher and video games) = 4%; the two events are not independent.
The P(teacher and video games) = 4%; the two events are independent.
The P(teacher and video games) = 9%; the two events are not independent.
The P(teacher and video games) = 9%; the two events are independent.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
The P(teacher and video games) = 4%; the two events are not independent.
Step-by-step explanation:
I got it right! look at the pic for proof :)
One brand of cola co fizz is sold in packs of 4*500ml for 2.50 another brand colo is sold in packs of 10 330mlfo $2 which brand is more expensive
Based on the given information, the second brand, Cola, is the more affordable option in terms of cost per milliliter compared to Co Fizz.
To determine which brand of cola is more expensive, we need to compare the cost per unit volume for each brand.
For the first brand, Co Fizz, a pack contains 4 bottles, and each bottle has a volume of 500 ml. The cost of the pack is $2.50. Therefore, the total volume in a pack is 4 * 500 ml = 2000 ml. To find the cost per milliliter (ml), we divide the total cost by the total volume: $2.50 / 2000 ml = $0.00125 per ml.
For the second brand, Cola, a pack contains 10 bottles, and each bottle has a volume of 330 ml. The cost of the pack is $2. Therefore, the total volume in a pack is 10 * 330 ml = 3300 ml. To find the cost per milliliter (ml), we divide the total cost by the total volume: $2 / 3300 ml ≈ $0.000606 per ml.
Comparing the two brands, we can see that the cost per milliliter for Co Fizz is $0.00125, while the cost per milliliter for Cola is approximately $0.000606.
Since the cost per milliliter for Co Fizz is higher than the cost per milliliter for Cola, it can be concluded that Co Fizz is more expensive in terms of price per unit volume.
For more such question on brand. visit :
https://brainly.com/question/29129317
#SPJ8
Each month, a phone company charges $20 for 500 minutes of talking time plus $0.45 for each additional minutes. Unlimited texting costs $30 more. Choose an expression to show the cost of a talk-and-texting plan for one month, given x minutes over 500
A. 0.45 + 50x
B. 50 + 0.45x
C. 30 + 20x
D. 500 + 50 + 0.45x
Someone please help on this question
Answer:B
Step-by-step explanation:If 500 minutes of talk = 20 and texting = 30 and each additional minute of talk = 0.45 then the bill would be (for B = total cost)
A camera has a listed price of $665.98 before tax. If the sales tax rate is 9.5%, find the total cost of the camera with sales tax Included. Round your answer to the nearest cent, as necessary.
A camera has a listed price of $665.98 before tax. If the sales tax rate is 9.5%, find the total cost of the camera with sales tax Included. Round your answer to the nearest cent, as necessary.
we know that
100%+9.5%=109.5%=109.5/100=1.095
so
Multiply the listed price of $665.98 by 1.095
$665.98*1.095=$729.25
therefore
the answer is $729.25(d) Sandy’s gross annual income is $51,350. She is paid biweekly and has 5% deducted from her paycheck for her 403(b). Her employer matches her deduction, up to 4%. How much is deposited into Sandy’s 403(b) each payday?
Based on the annual income, the payment period, and the amount deducted for the 403(b), the amount deposited into Sandy's 403(b) is $220.
How much is deposited into Sandy's 403(b)?First find the biweekly income:
= 51,350 / (52 weeks / 2 )
= 51,350 / 21 weeks
= $2,445.24
5% is deducted from her wages and the employer matches 4% of the salary. The amount deposited is:
= (5% + 4%) x 2,445.24
= $220
Find out more on 403(b) at https://brainly.com/question/2908111.
Linda wants to save $900 to buy a TV. She saves $18 each week. The amount, A (in dollars), that she still needs after w weeks is given by the following function. If Linda still needs $576 , how many weeks has she been saving? How much money does Linda still need after 7 weeks?
A) first multiply 18 x 7 = 116, then subtract 500 - 116 = 384, so the answer is 384
B) first divide 384 from 18 which should give you 18, so the answer is 18
a file that is 278 megabytes is being downloaded. if the download is 19.7% complete, how many megabytes have been downloaded? round your awnser to the nearest tenth
If A file that is 278 megabytes is being downloaded and the download is 19.7% complete, then you just need to multiply the 278 megabytes with 19.7%
The calculation would be: 278 megabytes x 0.197 = 54.766 megabytes.
If you round up the answer to nearest tenth it will be 54.8 megabytes.
How would I begin to find the equation for this? I will post picture of problem below if I can figure out how to upload photo. It's a graph. I have 10 extra credit of these to do...teachers always make extra credit on things we've never even seen before, ugh. Thanks in advance!
The equation of the parabola is y = (x + 2)² - 2, and the value of f(-1) is -1 after plugging x = -1 in the function.
What is a parabola?It is defined as the graph of a quadratic function that has something bowl-shaped.
(x - h)² = 4a(y - k)
(h, k) is the vertex of the parabola:
a = √[(c-h)² + (d-k²]
(c, d) is the focus of the parabola:
From the graph the vertex form of the parabola:
(-2, -2)
h = -2
k = -2
The vertex form of the parabola:
y = a(x - h)² + k
y = a(x + 2)² - 2
Plug x = 0
y = 2
a = 1
y = (x + 2)² - 2
Or
f(x) = (x + 2)² - 2
f(-1) = (-1 + 2)² - 2
f(-1) = -1
Thus, the equation of the parabola is y = (x + 2)² - 2, and the value of f(-1) is -1 after plugging x = -1 in the function.
Learn more about the parabola here:
brainly.com/question/8708520
#SPJ1
Find the minimum, first quartile, median, third quartile, and maximum of the data set below.4.92.76.2.54.75.46.53.812type an integer or decimal
SOLUTION
The Data set given is
4.9,2.7,6.2,5,4.7,5.4,6.5,3.8,12
The minimum of the data set is the lowest data in the distribution
\(\text{minimun}=2.7\)The first quartile is given by
\(Q_1=(\frac{N}{4}+1)^{th}\)where N=frequency of the data=9
\(Q_1=\frac{9}{4}+1=1.25+1=2.25^{th}\)Then the first quartile becomes
\(Q_1=4.7\)The median is the middle number after arrangement
\(2.7,3.8,4.7,4.9,5.0,5.4,6.2,6.5,12\)\(undefined\)
The number 2/5 is both an blank and an blank
The number 2/5 is both a ratio and a fraction.
How to describe the numberThe number 2/5 is both a ratio and a fraction. Fractions are meant to signify the numerator and denominator in an expression. in the above expression, we have the denominator as 5 and the numerator as 2.
The expression is also a ratio because it indicates the quantitative relationship between the figures.
Learn more about ratios and fractions here:
https://brainly.com/question/2328454
#SPJ1
What fraction is equivalent to 18%
the fraction that is equivalent to 18% the decimal is 0.18 and the fraction is
9/50
Which expression uses the commutative property of addition and the associative property of
multiplication to rewrite the expression 3 (28) +7?
O 7+(3-2).8
O 3 (8-2)+7
O 7+3 (16)
O (3-2) 8+7
The expression that uses the commutative property of addition and the associative property of multiplication to rewrite the expression 3 (28) +7 is 7+(3-2).8
The commutative property of addition states that a change in the order of the numbers being added does not affect the sum. We can define commutative property of addition as adding the numbers in any order will give the same answer.
a + b = b + a
3(2x8) + 7 = 7 + 3(2x8)
The associative property of multiplication says that while multiplying three numbers, regardless of the way the numbers are grouped, the end result will always be the same.
a(b x c) = (a x b) c
7 + 3(2x8) = 7 + (3.2)8
Therefore, the expression that uses the commutative property of addition and the associative property of multiplication to rewrite the expression 3 (28) +7 is 7+(3-2).8
To learn more about the commutative property refer here
https://brainly.com/question/778086
#SPJ9
How many groups of 1 & 2/3 are in 4 & 1/3?
Answer:
2 groups of 1 2/3 are in 4 1/3
Step-by-step explanation:
4 1/3-1 2/3=8/3=2 2/3
4 1/3 -1 2/3 - 1 2/3= 1
Therefore there are two 1 2/3 in 4 1/3
to Check Answer
1+ 1 2/3+1 2/3=4 1/3
The number of groups of 1 ²/₃ in 4 ¹/₃ will be approximately 2.
What is Algebra?Algebra is the study of abstract symbols, while logic is the manipulation of all those ideas.
The acronym PEMDAS stands for Parenthesis, Exponent, Multiplication, Division, Addition, and Subtraction. This approach is used to answer the problem correctly and completely.
The mixed fraction number is given below.
1 ²/₃ are 4 ¹/₃
Convert the mixed fraction number into a fraction number. Then we have
1 ²/₃ = 5/3
4 ¹/₃ = 13/3
The number of groups of 1 ²/₃ in 4 ¹/₃ will be given as
⇒ 4 ¹/₃ ÷ 1 ²/₃
⇒ (13/3) ÷ (5/3)
⇒ (13/3) x (3/5)
⇒ 13/5
⇒ 2.6
The number of groups of 1 ²/₃ in 4 ¹/₃ will be approximately 2.
More about the Algebra link is given below.
https://brainly.com/question/953809
#SPJ2